9. ledna přišla do knihovny 4. třída s paní učitelkou Nesvadbovou.

Povídali jsme si o Astrid Lindgrenové. Beseda byla téměř totožná se třetí třídou v prosinci minulého roku, ale jelikož děti už mají načtené Děti z Bullerbynu, vypracovávaly jednoduchý kvíz místo vyprávění o knize " Já chci taky do školy". Ale i ony si udělaly na konci besedy vánočního skřítka, kterého si odnesly domů. Na fotky se podívejte ve fotogalerii.

 

 

V úterý 6.3. přišla do knihovny školka s paní učitelkou Nesvadbovou a pokračovali jsme v besedách o lidském těle. 

Tentokrát jsme se zaměřili na růst a vývoj člověka od narození. Řekli jsme si o jednotlivých fázích, kterými člověk prochází, děti předváděly batole, plazící se po zemi, pak lozily po čtyřech a předváděly, jak se batolata učí chodit. Podívali jsme se na dvě videa, na malého kojence a dvě batolátka, které mezi sebou komunikují. Moc se jim to líbilo. Řekli jsme si o předškolácích, školácích / děti si zahrály na prvňáků a psaly " vlaštovky na drátě", povykládali jsme si o dospělosti a stáří.
Pak ve skupině skládali obrázky od nejmladšího po nejstaršího člověka a měli je seskládat a dále zařazovali podle jednotlivých životních etap, co do které patří, např. kojenec - flaška na mléko a dudlík.
Do školky si odnesli vystřihovánku mimina a zavinovačky.
Foto viz fotogalerie 2018.
 

30.1. přišla do knihovny druhá skupina předškoláků a poslechla si besedu na téma lidské smysly.

Půběh besedy byl totožný s první skupinou.

 V úterý 13.3. přišla do knihovny školka s paní učitelkou Drejčkovou a Flajžíkovou.

Stejně jako s první skupinou před týdnem, jsme i tentokrát probírali vývoj člověka od narození. Nejvíce se děti pobavily, když jsme se dívali na video Mission Imbossible Baby Escapes.
Děti opět plnily úkoly a úplně nakonec si vyrobily miminko v zavinovačce.
WP_20180313_002.mp4 (6055901)    -   zde vidíte krátké video, jak děti předvádějí převalujících se kojenců.
 
 A zde srandovní video

V úterý 17.4. proběhla v přísálí KD přednáška na téma „Jak posílit imunitu a nastartovat přirozený proces samouzdravení“.

Přednášeli manželé Vachůnovi. Mluvili o prostředku laktoferin, který je součástí colostra, prvního mateřského mléka a jeho blahodárnému působení na lidský organismus. 

Dnes byli na besedě předškoláci s paní učitelkou Nesvadbovou.

Pokračovali jsme v besedách o lidském těle a dnes jsme se zaměřili na emoce. Úplně na začátku jsme se trochu rozcvičili, pustila jsem písničku 
"hlava, ramena,kolena, palce" a zjistila jsem, že zatímco já jsem se ještě další tři minuty vzpamatovávala a lapala po dechu, děti byli úplně v pohodě.
Něco jsme si řekli, děti pak plnily jednoduché úkoly a vybraly si každý knížku do školky. Zde se můžete podívat na krátké video z besedy.
Výsledek obrázku pro emoce obrázky
 

 

Ve středu 25.4. skončila letošní burza knih. Vybralo se na ní neuvěřitelných 2940 Kč! Všem, kteří přispěli na naše prňáky moc děkuji! Knihy pro ně jsou již nakoupené, paní učitelka si vybrala klasiku " pohádky bratří Grimmů". Knihy celkem stály 2.670 Kč. Na příští rok nám ještě zbylo cca 1450 Kč, které se ještě dovybíraly, plus přebytek z minulého roku.

Nejkrásnější pohádky bratří Grimmů

Ve středu 25.4. skončila letošní burza knih. Vybralo se na ní neuvěřitelných 2940 Kč! Všem, kteří přispěli na naše prňáky moc děkuji! Knihy pro ně jsou již nakoupené, paní učitelka si vybrala klasiku " pohádky bratří Grimmů". Knihy celkem stály 2.670 Kč. Na příští rok nám ještě zbylo cca 1450 Kč, které se ještě dovybíraly, plus přebytek z minulého roku.

Nejkrásnější pohádky bratří Grimmů

 

V úterý 15.5. přišel konečně slavnostní den, který jsem loňským předškolákům slibovala přesně před rokem.

Říkala jsem jim:" děcka, za rok o tomto čase z vás budou čtenáři a přijdete do knihovny, ukážete mi jak umíte číst a pan starosta vás slavnostně  jmenuje čtenáři". A ta chvíle přišla právě dnes. Děti se dostavily i s paní učitelkou Trechovou, v knihovně ukázaly, jak umí číst, řekly básničku i zazpívaly a pak jsme se přesunuli do obřadní síně, kde už na děti čekal pan starosta. 

Předal paní učitelce kytku, poděkoval jí za práci, kterou s dětmi odvedla a pak již jmenoval 29 nových čtenářů.

Děti dostaly knížku, na kterou se vybraly peníze na jarní burze knih, záložku, čtenářský průkaz a čtenářský pas, do kterého si budou zapisovat přečtené knihy.

Byla to super akce, kterou jsme si užili všichni, přes dospělé až po děti.

WP_20180515_002.mp4 (57205460)

WP_20180515_010.mp4 (33887443)

WP_20180515_008.mp4 (28704010)

WP_20180515_007.mp4 (21827517

)WP_20180515_009.mp4 (63629804)

 

V úterý 29.5. se přišli rozloučit předškoláci, třída paní učitelky Nesvadbové

Tentokrát už děti neplnily žádné úkoly. Podívali jsme se spolu na Pata a Mata a děti na rozloučenou s knihovnou dostaly papírové kšiltovky a lízátko. Společně se pak uvidíme, dožijem -li, za rok při jmenování čtenáři, protože, jak jsem jim říkala, za rok už si budou schopni přečíst knihu.

 

V úterý 5.6. proběhla předposlední beseda v tomto školním roce.

 

Přišla 3. třída a povídali jsme si o Ondřeji Sekorovi a jeho Ferdu mravenci. Děti se dozvěděly něco z jeho života, povykládali jsme si o mravencích, poslechli příběh z knhy. 

Děti taky ve skupinách plnily úkoly.

Související obrázek

Dnes, 12.6. proběhla poslední beseda, nebo spíše rozloučení s předškoláky v tomto školním roce.

Děti se podívaly na Pata a Mata, poslechly si kapitolu z knížky Až půjdu do školy a jako dárek na rozloučenou dostaly papírové kšiltovky.

Prázdniny 2018 - tak jako každý rok, probíhal v knihovně úklid a vyřazování knih.

V dětském oddělení jsou knihy rozděleny do ještě menších útvarů, jako westerny, Foglar, Štorch, aby se děti lépe orientovaly. V oddělení pro menší děti jsou knihy umístěny o regál níž, aby na ně lépe viděly a dosáhly.

Nějaké menší změny jsou i v oddělení pro dospělé, čtenáři detektivek zajisté uvítají rozdělení na severské, české a klasickou anglickou detektivku, jak je Agáta Christie, P.D. Jamesová apod.

Jsou přehledně roztříděny všechny časopisy, ročník 2018 je na stole vedle počítače, starší ročníky pak vedle výměnných fondů.

Ve fotogalerii jsou fotky, podívejte se, jaké příjemné prostředí vám knihovna skýtá.

Dneškem, 9. říjnem, začaly besedy pro děti. A rovnou projektem Jižní Morava čte, - "čteme z prušánecké kroniky." Téma bylo Prušánky před 100 lety. 

Pojali jsme to formou veřejného čtení v penzioně pro důchodce. Děti velmi zaujalo téma 1. světové války, vyptávaly se a když jsme měli končit, ani se jim nechtělo zpět do školy. Ukázala jsem jim, jak byl veliký chleba o 40 dkg, který tehdy měli dospělí na celý den, přečetla jsem jim zápis o úmrtí dvou prušánských občanů a ukázala dobové fotky i ofotografovanou kroniku. Našim důchodcům se beseda též líbila.

Fotky ve fotogalerii.

 

Dnes v úterý 23.10.2018, proběhla ve škole beseda se spisovatelem dětských knížek panem Jiřím Šanderou. Pan Šandera byl velmi fajn, milý, komunikativní člověk, děti se ho vyptávaly na různé věci a on jim ochotně odpovídal. Spolu jsme přečetli kapitolu z knížky, kdy on četl větu česky a já slovensky, protože jeho kniha" Co mě čeká ve školce" vyšla i ve slovenštině. Děti si už spolu s paní učitelkou četly kapitolu v jeho knize "Naše třídní je mimozemšťan", takže pan Šandera jen navázal na další kapitolu. Myslím, že se dětem beseda líbila a zaujala je. Foto v naší fotogalerii.

Co mě čeká ve školce

Od úterý 30.10. se můžete podívat na chodbě OÚ na literární a výtvarné počiny našich dětí ze soutěže Jižní Morava čte. Foto ve fotogalerii.

 

Ve středu se v knihovně stavili předškoláci s paní učitelkou Nesvadbovou.

Začali jsme číst o brněnských pověstech, konkrétně se děti dozvěděly, jak krejčík zabil draka, který visí dodnes v průjezdě radnice.

Pak si děti vyrobily hlavy draků a drak visí na síti v knihovně.

Výsledek obrázku pro brněnsky drak

Dnes 6.11. přišla další skupina předškoláků s paní učitelkou Málkovou.

Opět jsme četli pověst o brněnském drakovi, aby ani tato skupina nebyla ochuzena, takže na nástěnce v knihovně te´d visí drak s celkem asi 22 hlavama. na fotky se podívejte ve fotogalerii.

Dnes navštívili knihovnu předškoláci s paní učitelkou Nesvadbovou. Pokračovali jsme ve čtení brněnských pověstí, tentokrát se děti dozvěděly, proč se zvoní poledne už v 11 hodin a o tom, jak brno obléhali Švédové. Pak si namalovaly zvony a ty nyní visí pod vystřiženou brněnskou katedrálou na nástěnce v knihovně. Foto ve fotogalerii.

Dnes 18.12. proběhla ve škole dílna čtení se čtvrtou třídou. A protože se blíží Vánoce přinesla jsem knihy se zimní a vánoční tématikou. Děti deset minut četly, pak si zapsaly důležité body z knihy na papír, který srolovaly a a hodily na zem. Tam vrátily i knihy. Pak rozmotaly ruličky a podle textu děti hádaly, která kniha k němu patří.

Na fotky se podívejte v naší fotogalerii.

V úterý před Vánocemi přišla do knihovny druhá skupina předškoláků a pokračovali jsme opět v brněnských pověstech, tak jako s minulou skupinou o tom, jak Švédové obléhali Brno.

Fotky vašich dětí a zvonů ve fotogalerii.